Förtroendevalda i Eskilstuna kommun

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2018-10-15 - 2022-10-14

Kommunfullmäktige är kommunens högsta beslutande organ - 65 ledamöter (förr 79 ledam.) som är direktvalda av kommuninvånarna. Kommunfullmäktige beslutar i övergripande frågor för kommunen. Fullmäktige möts en gång per månad, (ej juli-augusti).

Uppdrag (101 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Stavehaug Anette V LEDAMOT 43
Blomkvist Lena S ERSÄTTARE 69
Åkesson Carina SD LEDAMOT 65
Laufer Peter SD ERSÄTTARE 99
Tannarp Robin M LEDAMOT 33
Hellmark Bo KD LEDAMOT 49
Sjöberg Stefan MP ERSÄTTARE 94
Bohlin Lars SD LEDAMOT 56
Alis Diyar L LEDAMOT 46
Jansson Jimmy S LEDAMOT 1
Bildt Anna C ERSÄTTARE 85
Huru Therése S ERSÄTTARE 76
Lindbäck Simon SD ERSÄTTARE 100
Strömberg Mikael SD LEDAMOT 63
Myrbäck Ida V ERSÄTTARE 86
Sigurd Sven-Göran SD ERSÄTTARE 101
Kuutmann Alar V LEDAMOT 42
Zanganeh Jawad V LEDAMOT 44
Tuncer Nina S LEDAMOT 22
Ikonen Eine S LEDAMOT 15
Nemrud Firat V ERSÄTTARE 87
Lundquist Per M ERSÄTTARE 81
Jansson Theresia S LEDAMOT 17
Hansson Caroline SD ERSÄTTARE 98
Stjernström Mattias C LEDAMOT 39
Osman Abshir M LEDAMOT 30
Vuolteenaho Seppo SD LEDAMOT 64
Lahti Marielle MP LEDAMOT 51
Abdukani Mohamed MP LEDAMOT 52
Cederfjord Gunilla S LEDAMOT 7
Safari Aza L ERSÄTTARE 90
Jönsson Tomas M ERSÄTTARE 80
Krstic Stefan L LEDAMOT 45
Elf Charlotte SD LEDAMOT 57
Westerberg Ulf M LEDAMOT 32
Blomberg Elin SD LEDAMOT 55
Hedenfeldt Nina MP ERSÄTTARE 93
Andersson Leif S ERSÄTTARE 68
Rudengren Johan KD ERSÄTTARE 92
Wisniewski Rafal M LEDAMOT 35
Biscevic Stefan M LEDAMOT 26
Rydja Sandvik Erika L LEDAMOT 48
Dishart David M ERSÄTTARE 79
Ek Owe S LEDAMOT 9
Alexandersson Nina S ERSÄTTARE 67
Wågström Ann-Sofie S ORDFÖRANDE 23
Andersson Lars S LEDAMOT 4
Rundström Filip Ek M ERSÄTTARE 82
Brostedt Majo S LEDAMOT 6
Jilsmo Ulla L ERSÄTTARE 89
Johansson Eva S ERSÄTTARE 74
Gudmundsgårdh Tatjana SD LEDAMOT 59
Tahsin Muhammed M ERSÄTTARE 83
Jonsson Arne C LEDAMOT 36
Carlsson Magnus S ERSÄTTARE 70
Bast Karola S LEDAMOT 5
Helleday Josefine S LEDAMOT 13
Branting Rikard SD ERSÄTTARE 97
Marttinen Adam SD LEDAMOT 61
Alexandersson Daniel S LEDAMOT 2
Bergqvist Susanne SD ERSÄTTARE 96
Puustinen Jari M LEDAMOT 24
Jonsson Marianne S ERSÄTTARE 75
Gustavsson Geerth S LEDAMOT 11
Taher Alara Shwan KD LEDAMOT 50
Dahlin Maria C LEDAMOT 37
Nygren Mikael SD LEDAMOT 62
Eriksson Bert S ERSÄTTARE 71
Hammarberg Lars-Göran S ERSÄTTARE 72
Biscevic Marko M ERSÄTTARE 78
Berglund Ann M LEDAMOT 25
Gredfors Göran M LEDAMOT 27
Ståhl Ulf M LEDAMOT 31
Berglund Anton SD 2.E VICE ORDF 54
Widin Tomas KD ERSÄTTARE 91
Bergqvist Stefan SD ERSÄTTARE 95
Fredriksson Kim SD LEDAMOT 53
Ternert Gunilla M LEDAMOT 34
Lundkvist Lars Olov M 1:E VICE ORDF 29
Gustafsson Tobias SD LEDAMOT 60
Karlsson Lars-Göran S LEDAMOT 18
Andersson Göran S LEDAMOT 3
Ackelid Thomas S ERSÄTTARE 66
Grip Ulla M LEDAMOT 28
Ilia Deria S LEDAMOT 16
Forsberg Maria V LEDAMOT 41
Friberg Lisa S LEDAMOT 10
Hansen Viggo S ERSÄTTARE 73
Hansson Magnus S LEDAMOT 12
Elf Fredrik SD LEDAMOT 58
Björk Linus L LEDAMOT 47
Costa Carlos C ERSÄTTARE 84
Edlund Mikael S LEDAMOT 8
Chergui Maria V LEDAMOT 40
Svensson Marie S LEDAMOT 21
Pohjola Solveig V ERSÄTTARE 88
Nordh Lillemor C LEDAMOT 38
Zaric Carin S ERSÄTTARE 77
Larsson Björn S LEDAMOT 19
Palm Clarence S LEDAMOT 20
Hotti Sarita S LEDAMOT 14