Förtroendevalda i Eskilstuna kommun

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Kommunfullmäktige är kommunens högsta beslutande organ - 65 ledamöter (förr 79 ledam.) som är direktvalda av kommuninvånarna. Kommunfullmäktige beslutar i övergripande frågor för kommunen. Fullmäktige möts en gång per månad, (ej juli-augusti).

Uppdrag (102 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Jansson Jimmy Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 1
Helleday Josefine Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 2
Andersson Lars Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 3
Hotti Sarita Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 4
Edlund Mikael Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 5
Wågström Ann-Sofie Arbetarepartiet Socialdemokraterna ORDFÖRANDE 6
Ek Owe Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 7
Svensson Marie Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 8
Gustavsson Geerth Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 9
Tuncer Nina Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 10
Lidén Johan Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 11
Brostedt Majo Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 12
Larsson Björn Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 13
Friberg Lisa Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 14
Al-Ameri Laith Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 15
Blomkvist Lena Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 16
Karlsson Lars-Göran Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 17
Ålander Carina Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 18
Matti Ayd Elias Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 19
Sfer Marita Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 20
Linder Lars G Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 21
Alexandersson Nina Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 22
Thorstenson Leif Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 23
Ikonen Eine Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 24
Puustinen Jari Moderaterna LEDAMOT 25
Gredfors Göran Moderaterna LEDAMOT 26
Salo Åsa Moderaterna LEDAMOT 27
Wisniewski Rafal Moderaterna LEDAMOT 28
Ternert Gunilla Moderaterna 1:E VICE ORDF 29
Tannarp Robin Moderaterna LEDAMOT 30
Utas Peter Moderaterna LEDAMOT 31
Berglund Ann Moderaterna LEDAMOT 32
Tahsin Muhammed Moderaterna LEDAMOT 33
Grip Ulla Moderaterna LEDAMOT 34
Westerberg Ulf Moderaterna LEDAMOT 35
Fredriksson Kim Sverigedemokraterna LEDAMOT 36
Nygren Mikael Sverigedemokraterna LEDAMOT 37
Elf Charlott Sverigedemokraterna LEDAMOT 38
Berglund Anton Sverigedemokraterna 2.E VICE ORDF 39
Blomberg Elin Sverigedemokraterna LEDAMOT 40
Vuolteenaho Seppo Sverigedemokraterna LEDAMOT 41
Marttinen Adam Sverigedemokraterna LEDAMOT 42
Gustafsson Tobias Sverigedemokraterna LEDAMOT 43
Åkesson Carina Sverigedemokraterna LEDAMOT 44
Strömberg Mikael Sverigedemokraterna LEDAMOT 45
Laufer Peter Sverigedemokraterna LEDAMOT 46
Bohlin Lars Sverigedemokraterna LEDAMOT 47
Hansson Caroline Sverigedemokraterna LEDAMOT 48
Elf Fredrik Sverigedemokraterna LEDAMOT 49
Gudmundsgårdh Tatjana Sverigedemokraterna LEDAMOT 50
Sabo Paul Kristdemokraterna LEDAMOT 51
Wernqvist Fredrik Kristdemokraterna LEDAMOT 52
Gindemo Åsa Kristdemokraterna LEDAMOT 53
Cederlöf Camilla Liberalerna LEDAMOT 54
Rydja Sandvik Erika Liberalerna LEDAMOT 55
Chergui Maria Vänsterpartiet LEDAMOT 56
Forsberg Maria Vänsterpartiet LEDAMOT 57
Zanganeh Jawad Vänsterpartiet LEDAMOT 58
Bergh Tomas Vänsterpartiet LEDAMOT 59
Mahmoudi Roja Vänsterpartiet LEDAMOT 60
Nordin Anders Centerpartiet LEDAMOT 61
Anderson Fredrik Centerpartiet LEDAMOT 62
Kruhsberg Malin Centerpartiet LEDAMOT 63
Abdukani Mohamed Miljöpartiet LEDAMOT 64
Lahti Marielle Miljöpartiet LEDAMOT 65
Wallin Tommy Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 66
Wilder Anna Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 67
Lindgren Meng Jessica Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 68
Philipson Kjell Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 69
Al-Yafeai Ruaa Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 70
Hansen Viggo Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 71
Johansson Eva Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 72
Palm Clarence Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 73
Löfberg Eriksson Viktoria Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 74
Carlsson Magnus Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 75
Petersson Susanne Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 76
Henriksson Hans Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 77
Martinius Nilsson Elisabeth Moderaterna ERSÄTTARE 78
Drago Camus Paola Moderaterna ERSÄTTARE 79
Palm Ingrid Moderaterna ERSÄTTARE 80
Granberg Joakim Moderaterna ERSÄTTARE 81
Brock Bengt Moderaterna ERSÄTTARE 82
Lindberg Johanna Moderaterna ERSÄTTARE 83
Wall Tord Sverigedemokraterna ERSÄTTARE 84
Glemhorn Ingela Sverigedemokraterna ERSÄTTARE 85
Jonasson Fredrik Sverigedemokraterna ERSÄTTARE 86
Sund Marica Sverigedemokraterna ERSÄTTARE 87
Bogren Jimmy Sverigedemokraterna ERSÄTTARE 88
Phuthom Lars-Åke Sverigedemokraterna ERSÄTTARE 89
Wiking Oscar Sverigedemokraterna ERSÄTTARE 90
Höglund Daniel Sverigedemokraterna ERSÄTTARE 91
Nordström Jens Kristdemokraterna ERSÄTTARE 92
Jonsson Lotta Kristdemokraterna ERSÄTTARE 93
Graff Andersson Johan Liberalerna ERSÄTTARE 94
Karlsson Eva Liberalerna ERSÄTTARE 95
Kuutmann Alar Vänsterpartiet ERSÄTTARE 96
Tähkävuori Jukka Vänsterpartiet ERSÄTTARE 97
Myrbäck Ida Vänsterpartiet ERSÄTTARE 98
Kumpula Leena Centerpartiet ERSÄTTARE 99
Tosun Murat Centerpartiet ERSÄTTARE 100
Sjöberg Stefan Miljöpartiet ERSÄTTARE 101
Lindblom Haddad Petra Miljöpartiet ERSÄTTARE 102