Förtroendevalda i Eskilstuna kommun

Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämndens arbetsutskott

Mandatperiod: 2024-01-01 - 2024-12-31

Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden väljer ledamöter och ersättare till arbetsutskottet. Nämnden väljer också ordförande och vice ordförande.

Uppdrag (8 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Salo Åsa Moderaterna ORDFÖRANDE 1
Ek Owe Arbetarepartiet Socialdemokraterna 1:E VICE ORDF 2
Elf Charlott Sverigedemokraterna 2.E VICE ORDF 3
Vakant LEDAMOT 5
Gindemo Åsa Kristdemokraterna LEDAMOT 6
Wallin Tommy Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 7
Brock Bengt Moderaterna ERSÄTTARE 8
Safari Aza Liberalerna ERSÄTTARE 9

Uppdragshistorik

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Start Slut
Safari Aza Liberalerna ERSÄTTARE 2023-01-12 2023-12-31
Salo Åsa Moderaterna ORDFÖRANDE 2023-01-12 2023-12-31
Ek Owe Arbetarepartiet Socialdemokraterna 1:E VICE ORDF 2023-01-12 2023-12-31
Ålander Carina Arbetarepartiet Socialdemokraterna LEDAMOT 2023-01-12 2023-12-31
Wall Tord Sverigedemokraterna ERSÄTTARE PERSONLIG 2023-01-12 2023-02-14
Wallin Tommy Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 2023-01-12 2023-12-31
Elf Charlott Sverigedemokraterna 2.E VICE ORDF 2023-01-12 2023-12-31
Gindemo Åsa Kristdemokraterna LEDAMOT 2023-01-12 2023-12-31
Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Start Slut
Abdukani Mohamed Miljöpartiet ERSÄTTARE 2015-01-01 2018-12-31
Vakant Arbetarepartiet Socialdemokraterna ERSÄTTARE 2017-09-21 2018-12-31
Svensson Marie Arbetarepartiet Socialdemokraterna ORDFÖRANDE 2015-01-01 2018-12-31